Szörnyetegek: A Lyle és Erik Menendez sztori.
Ha végignézted a Netflixen elérhető új “Szörnyetegek”-es sorozatot, akkor felmerülhetnek benned kérdések. Nézzük először azt, hogyan is tálalta Ryan Murphy ezt a máig kibeszéletlen témát – azaz a családon belüli erőszak fiúkat érintő szexuális bántalmazás kérdésekörét.
A kilencrészes széria dramatizált formában (ez fontos megjegyzés) tárja a közönség elé azt a korábban el nem mondott narrációt, hogy a Menendez fivéreket évekig bántalmazták szexuálisan, érzelmileg és fizikailag a saját szüleik. Mindez nagyjából hat éves korukban kezdődött, és az elbeszélések szerint egészen a gyilkosság napjáig tartottak. Ahogy idősödött Lyle és Erik, úgy alakult, torzult a személyiségük, mire a végére meglehet, hogy üldözési mániájuk is lett, illetve nem bírták tovább elviselni az elképesztő traumát. Ennek következtében 1989. Augusztus 20-án a kaliforniai Beverly Hillsben, családi otthonukban lemészárolták szüleiket, José és Kitty Menendezt. A gyilkosságok és az azt követő per nagy médiavisszhangot váltott ki világszerte.
- José Menendez, egy sikeres üzletember, aki a Live Entertainment Inc. vezérigazgatója volt, aki feleségével élte luxuséletét, és nejével Kitty Menendez háztartásbeli volt, egy igazi újgazdagos családot alkottak. Fiaik már ebbe születtek bele. Lyle és Erik Menendez sörétes puskákkal lőtték le szüleiket. A támadás rendkívül brutális volt; mindkét szülőt többször meglőtték, José Menendezt különösen sok lövés érte, és Kitty Menendez testét is többszörösen eltorzították a lövések. A testvérek azzal védekeztek, hogy szüleik hosszú évek óta bántalmazták őket, és féltek az újabb bántalmazásoktól. Azt állították, hogy a gyilkosságokat önvédelemből követték el. Az ügyészek szerint a testvérek azért ölték meg szüleiket, hogy megörököljék a család jelentős vagyonát. A vádirat szerint anyagi motiváció állt a háttérben, és a bántalmazásra vonatkozó vádakat csak a per során találták ki. Az első per 1993-ban kezdődött, de az esküdtszék nem tudott egyhangú döntést hozni, így a bíróság kénytelen volt új tárgyalást elrendelni. A második per 1995-ben zajlott, ahol végül a testvéreket bűnösnek találták előre megfontolt szándékkal elkövetett gyilkosságban. Mindketten életfogytiglani börtönbüntetést kaptak, feltételes szabadlábra helyezés lehetősége nélkül.
Mára a Netflix olyan féldokumentarista szériát tett közzé streaming platformján, ami ismét felrázta az amerikai társadalmat, és viták sorát indította el, minek következménye az is lehet, hogy 35 év után szabadon engedik a fivéreket.
Nézzük magát a sorozatot. A Szörnyetegek egy antológia sorozat, aminek az előző szériája a Dahmer sorozatgyilkosról szólt, meglehetősen kitárulkozó és sokkoló részletekkel. A készítők ezúton se finomkodtak, és a sejtetések mentén különféle szempontokat mutattak be. Az első fele leginkább a fivérek szemszögét mutatja, hogy aztán minden érintett megkapja a maga nézőpontját, beleértve a szemszögének hátterét is. Így tudjuk meg, hogy a fivérek sok éven át bántalmazottak voltak, mi több, az idősebb testvér azt gondolván, hogy ez a normalitás, a saját öccsét is molesztáltak, miközben maga a széria azt sugallja, több volt köztük puszta testvéri szeretetnél. Van egy jelenet is, amiben egészen félreérhető helyzetben találhatóak a fiúk, azonban jópár látványos utalás és megjelenítés is érzékelhető. Kettejük kapcsolata nem felhőtlen, sőt, még egymás előtt is egy ideig titkolták azt, hogy az apjuk rendszeresen bántalmazta őket, különféle tárgyi eszközöket alkalmazva, és szexuális közeledést is elkövetett, bár ezt a széria nemhogy nem ábrázolja, hanem inkább homályosan utal rá. A sorozatbeli vallomások azonban velőtrázóan kemények. Azonban az állításaikat alátámasztó közvetlen, független bizonyítékok nagyon korlátozottak és vitatottak. Ez a tragikus történet nemcsak a jogrendszer, hanem a családi kapcsolatok és a társadalmi értékek szempontjából is mély nyomokat hagyott.
Javier Bardem mint José Menendez, Chloë Sevigny mint Mary Louise “Kitty” Menendez, illetve Cooper Koch mint Erik Menendez, valamint Nicholas Alexander Chavez mint Lyle Menendez nagyon hitelesen hozzák karaktereiket, és mind megkapja a maga háttértörténetét. A nézőt a sokk magával ragadja, különösképpen az ötödik rész, ami a maga cselekményében puritán, és csupán egy társalgóban lényegében monológot nyom le Erik Menendez. Az a rész azonban nemhogy felteszi az i-re a pontot, hanem akkora gyomrost bevisz a nézőnél, hogy napokig rajta kattog.
Hogy aztán a széria második etapára maga a néző is kételkedjen a látottakban, és a végére teljesen elbizonytalanodjon.
Lyle és Erik részletesen beszámoltak a bíróságon a szexuális bántalmazásról. Erik különösen részletesen leírta az apjuk általi bántalmazásokat, és érzelmileg megrázó tanúvallomást tett. Közvetlen fizikai bizonyítékok (pl. orvosi feljegyzések, rendőrségi jelentések) nem kerültek elő a tárgyalás során, amelyek alátámaszthatták volna a testvérek állításait. A tárgyaláson több tanú is vallott a testvérek mellett, akik elmondták, hogy a testvérek viselkedése és viszonyuk a szüleikkel valóban különös volt, és hogy José Menendez rendkívül kontrolláló és szigorú apa volt. Néhány rokon és barát is azt állította, hogy gyanították, hogy valami nincs rendben a családban. A védelem pszichológus szakértői is megerősítették, hogy a testvérek viselkedése és állításai összhangban lehetnek a hosszú távú bántalmazás tüneteivel. Az ügyészek azt állították, hogy a bántalmazásra vonatkozó vádak csak a testvérek védekezési stratégiájának részei voltak, hogy elkerüljék a halálbüntetést vagy az életfogytiglani börtönbüntetést. Többek között az is kételyeket vetett fel, hogy miért nem tettek korábban jelentést a bántalmazásokról, és miért nem voltak közvetlen bizonyítékok a tárgyalás során.
A Netflix „Szörnyetegek: Erik és Lyle Menendez sztori” című sorozat dramatizálja a Menendez testvérek ügyét, beleértve a szexuális bántalmazásról és a vérfertőzésről szóló állításokat. A sorozat dramatikus elemekkel egészíti ki az eseményeket, ami gyakran előfordul az ilyen típusú produkciókban.
Lyle és Erik Menendez a tárgyalásuk során azt állították, hogy apjuk, José Menendez, éveken át szexuálisan bántalmazta őket. Erik tanúvallomása különösen részletes volt, és érzelmileg megrázó leírásokat adott a bántalmazásokról. A testvérek azt is állították, hogy anyjuk, Kitty Menendez, tudott a bántalmazásokról, de nem tett semmit, hogy megállítsa azt.
A Netflix sorozatban bemutatott vérfertőzés lehetősége olyan dramatikus elem, amely célja, hogy fokozza a nézők érzelmi reakcióját és mélyebb betekintést nyújtson a testvérek állítólagos bántalmazásainak súlyosságába. Az ilyen típusú sorozatok gyakran dramatizálnak bizonyos eseményeket vagy állításokat, hogy izgalmasabbá és érzelmileg hatásosabbá tegyék a történetet, nem mindig támaszkodnak tényszerű bizonyítékokra.
A Netflix sorozatban bemutatott vérfertőzés állításai dramatikus elemek, amelyek célja, hogy fokozzák a történet érzelmi hatását. Az eredeti bírósági tárgyalások során nem került elő közvetlen bizonyíték a testvérek közötti vérfertőzésre. A Menendez testvérek bántalmazásra vonatkozó állításai ugyanakkor komoly vitákat váltottak ki, és továbbra is sok kérdést vetnek fel a közvélemény és a jogi szakértők körében.
A Menendez testvérek állításai José Menendez szexuális bántalmazására vonatkozóan komoly vitákat váltottak ki, de az ügy során előkerült bizonyítékok korlátozottak és közvetettek voltak. Azóta sem jelentkeztek újabb szemtanúk vagy áldozatok, akik közvetlenül megerősítették volna José Menendez pedofíliára való hajlamát. Maga a sorozat is inkább azt ábrázolja illetve magyarázza, hogy José Menendez pusztán erőfitogtatásból tette azt, amit tett, illetve, hogy ezáltal is harcosokat neveljen – több történelmi utalással.
Az eredeti tárgyalás során felhozott bizonyítékok és tanúvallomások komoly kérdéseket vetettek fel José Menendez viselkedésével kapcsolatban, de konkrét, független bizonyítékok nem kerültek elő, amelyek egyértelműen bizonyítanák a szexuális bántalmazásokat.
Korábban a Menudo fiúbanda egyik tagja, aki azt állította, hogy José Menendez őt is bántalmazta.
Rendkívül népszerű lett a sorozat, bemutatása óta vezeti a Netlfix nézettségi listáját és komoly vita alakult ki az ábrázolásmód, a tartalma és a további fejlemények tükrében. Megszólaltak az érintettek, Erik a neje, Tammi Menendze közösségi oldalán az X-en jelezte, míg bátyja, Lyle a Facebook oldalán) közölték, hogy kifogásolja az egész narratívát, illetve, hogy mindez hátrányosan érinti őket. A rokonság is elhatárolódott a szériától, sőt, Kim Kardashian nyilvánosan is jelezte, ő nem szörnyetegekkel találkozott, hanem mélyen érző, intelligens emberekkel.
Maga az Eriket alakító színész, Cooper Koch is pozitívan nyilatkozott, főleg azután, hogy éppen Kardashian közbenjárásával járt a fivéreknél. Azok után elmondta, mélyen együttérez velük és abban volt, hogy a leghitelesebben ábrázolja. Nicholas Alexander Chavez, azaz a Lyle alakítója is arról számolt be, hogy őt is rendkívül megviselték a dolgok, ezért úgy vette ezt, hogy ez is csak egy meló, és próbálta minél távolabb tartani magától. Minderről bővebben ITT lehet olvansi.
Az alkotó, Ryan Murphy pedig, akitől nem áll távol a vitás kérdések boncolása, úgy fogalmazott, hogy a drámai sorozat pusztán vitaindító és az általános kritikák helyett konkrét cáfolatokra kíváncsi, azaz, hogy mi nem igaz az általa prezentált történetben.
Legújabban pedig a Los Angeles-i kerületi ügyész új bizonyítékok átértékeléséről beszélt a sajtónak. És ha mindez nem lenne elég, maguk a fivérek is megszólalnak, mégpedig a szintén a Netflixen bemutatandó The Menendez Brothers című dokumentumfilmben.
A sorozat és némi utánajárás után azt lehet elmondani, hogy a testvérek vallomásai és a pszichológiai szakvélemények komoly érzelmi nyomokat és traumákat mutatnak, amelyek arra utalhatnak, hogy valamilyen formában valóban bántalmazás történt. Ami súlyos érzelmi és pszichológiai hatással volt rájuk. Ugyanakkor az anyagi motiváció sem zárható ki teljesen, mivel a gyilkosságok kivitelezése és az azt követő viselkedésük (pl. drága vásárlások) erre utalhatnak. A rendkívül összetett ügyet és az ellentmondásokat is bemutatja a Szörnyetegek: A Lyle és Erik Menendez sztori, amiben a szereplők a karakterek megformálásában szinte brillíroznak. Kiváltképpen a két fivért játszó színészek mutatják meg a személyiségrétegek széles skáláját, ám a többiekre sincs panasz, sőt, kifejezetten kimagasló színészi eszköztárat láthatunk Javier Bardem és Chloë Sevigny részéről, ugyanakkor a többi szereplő (Ari Graynor, Nathan Lane, stb.) is nagyon jól eltaláltak és hitelesen ábrázolják karaktereiket.
Jól mesélnek a képek is, és a zenei kulissza is kellő hangulatba hoz. Roppant rétegzett az egész, és a Menendez-gyilkosságokon túl társadalmi kritika is egyben, ami megmutatja, hogy semmi sem fekete-fehér, ugyanakkor talán nagyobb részben lehetne hinni a fiúáldozatoknak, mivel a lányoknál a pszichopata illetve szociopata attitűd gyanúja fel sem merült volna.
Ízlésesen, de mégis a maga nemében brutálisan tálalja a nézők elé a Netflixes sorozat ezt a szörnyűséget, kiemelve minden fontosabb részt és kontextusba helyezve talán egy újabb igazságszolgáltatást és nem jogszolgáltatást lesz képes elérni a társadalomban.
Ajánlott megnézésre, azonban nagyon nyitott szívre és elmére van szükség a cizellált részletek befogadására.
Borka Roland