Hunyadi János neve egyet jelent a hadvezéri zsenialitással és a magyar történelem egyik legnagyobb alakjával. De hogyan lehet életre kelteni egy legendát? Kádár L. Gellért szerint a kulcs az emberi oldal megmutatásában rejlik. A FILMGalaxy.eu interjújában mesélt arról, hogyan formálta meg a karaktert, miként hatott rá a forgatás, és milyen tanulságokat vihetünk magunkkal Hunyadi történetéből.
– Hunyadi egy rendkívül komplex karakter: katona, államférfi, férj, apa – egyszerre vezető és ember. Volt olyan személyes élettapasztalatod vagy múltbeli élményed, amit beépítettél a karakter megformálásába?
Kádár L. Gellért: „Elsősorban magamat és az élettapasztalatomat építettem bele a karakter megformálásába. Nem csak Hunyadi esetében, hanem minden egyes szerepnél hasonlóképpen járok el. Az, hogy az adott karakter – esetünkben Hunyadi – adott helyzetekben milyen emberi tulajdonságokat képvisel, azért elsősorban én vagyok a felelős. Természetesen a történelemkönyvekből is merítettem, és a rendezők látásmódja is formálta az alakítást. De ha mindezekből egy dolgot kellene kiemelnem, az az, hogy Hunyadi mindenekelőtt EMBER volt. A többi ebből fakad.”

– Történelmi alakja a mai napig vita tárgya: hős, politikai stratéga vagy kegyetlen hadvezér? Te hogyan látod őt a szerep megformálása után?
K.L.G.: „Elsősorban ember volt, aki alkalmazkodott a korához. Mai szemmel sokféle címkét lehetne ráakasztani, hiszen a középkor normái egészen mások voltak, mint a maiak. A legfontosabb tulajdonsága azonban az volt, hogy vállalta a tetteiért a felelősséget. Éppen ezért tiszta szívvel tudott belenézni a tükörbe.”
– Volt egy pillanat a forgatáson, amikor teljesen átélted, hogy Hunyadi vagy?
K.L.G.: „Több ilyen pillanat is volt, és ebben nagy szerepe volt a színészkollégáknak, kaszkadőröknek és statisztáknak. Ők ‘adták alám a lovat’ – minden gesztusukkal, tekintetükkel segítettek elhinni, hogy tényleg Hunyadi vagyok. De ha egy konkrét példát kellene mondanom, akkor Chicagóra, a filmbeli lovamra gondolnék. Amikor felültem rá és vágtázva rontottam a tömegbe, ott nem volt kérdés: akkor tényleg Hunyadi voltam.”
– És mi volt a legnagyobb fizikai vagy mentális kihívás a forgatáson?
K.L.G.: „40 fokos melegben egész nap páncélban harcolni nem könnyű. Ahogyan az sem, amikor 5-10 fokos vízben kellett forgatni. De ezeket kihívásként fogtam fel: lehetőségekként, hogy feszegethessem a saját határaimat.”

– Ha Hunyadi a mai világban élne, hogyan navigálna a modern politikai és társadalmi kihívások között?
K.L.G.: „Nem tudom, erről őt kellene megkérdezni. Ha most élne, akkor más ember lenne, hiszen a kor formálja az embert. Ahogyan egy mai vezetőt sem tudnék elképzelni a középkorban, ugyanúgy Hunyadit sem szeretném egy idegen korban látni.”

– Ha egyetlen tanulságot kellene megfogalmaznod, amit Hunyadi története a mai világnak üzen, mi lenne az?
K.L.G.: „Ne adjuk fel az álmainkat csak azért, mert néhányszor nem sikerült. Nincs lehetetlen: hittel, kitartással és akaraterővel bármire képes az ember.”





A történelem életre kel – és üzen a mának
A Hunyadi-sorozat nem csupán egy történelmi eposz, hanem egy emberi történet is – küzdelemről, hitről és felelősségről. Kádár L. Gellért alakításában Hunyadi nem csak egy mítosz, hanem egy hús-vér ember, akinek döntései ma is példát adhatnak. A sorozat nemcsak múltidézés, hanem tükör is a jelen számára.
Borka Roland