Izgalmas kémthriller lett a film.
Az biztos, hogy e film után másképp fogjuk nézni a hulló kockákat a Tetrisben. Bár a cím kicsit (vagy tán nagyon?) csalóka, hiszen nem a játék feltalálását hozzák közelebb az alkotók, hanem minden ízében kémthrillert kapunk, erősen KGB-s részétellel, ám az orosz birodalom bemutatása ezúttal nem lett az unalomig ismételt minden-rossz-csak-az-amerikai-jó, hanem árnyalják a képet amerikai és orosz oldalon is.
Ez a kiegyensúlyozottság érződik az egész két órában, mert John S. Baird rendező kitett magáért, és még az is ötletes, ahogyan az egyes jeleneteket a játékra jellemző szintekre bontották, illetve mintha egy valós világba helyezett pc-s játékot játszatnának velünk, és pixeles játékanimációval teszik különlegessé a filmélményt.
A film egy jogi-huzavonát mutat be meglehetősen érdekesen. A részletekkel, amik tényleg szövevényesek, nem untatnám az olvasót. Tehát nagy vonalakban a történet szerint 1988-ban egy bizonyos Henk Rogers (Taron Egerton) a Bullet-Proof Softwertől egy Las Vegas-i játékvásáron felfigyel egy különleges játékra, amit egy Alexej Pajitnov (Nikita Efremov), szovjet feltaláló dolgozott ki a kormányzati Elorg vállalatnak. Míg Rogers megpróbál pénzt kunyerálni és társulni a Nintendóval a világraszóló bizniszre, a háttérben vállalattársai és néhány spekuláns, beleértve a Mirrorsoftot is illetve az ahhoz üzletileg furcsán kapcsolódó Robert Steinnel (Toby Jones), megpróbálják kijátszani a kezei közül a vélten vagy valósan tulajdonolt jogokat, és akkor még a nyakába liheg a KGB is, amit átsző a korrupció, illetve ez az egész kavalkád egybeesik a Szovjetunió széteséséhez vezető forradalmi eseménysorozatokkal.
Mindez bonyolultnak és átláthatatlannak tűnik, azonban az AppleTV+ streamingen látható film jól kezeli ezeket a helyzeteket. Korhűen mutatják be az internet nélküli világot, a mobiltelefonok nélkülözését, a szabadságjogok és az egyéni emberi jogok kereszttüzében élőket, ahogyan árnyalt képet fest az akkori hatalmi berendezkedésről és a háttérben működő szervezeti összeesküvésekről, az oligarcha-rezsim virágzásáról. És még Mihail Gorbacsov is feltűnik.
A szereplők mindegyike hozza a rá szabott karaktert, Taron Egertonnak elhisszük, hogy tisztességes üzletember és Toby Jones pedig velejéig dörzsölt és korrupt üzletember. De az epizódszereplőkre sincs panasz, egy percre se gondoltuk, hogy a tolmácsként bemutatkozó nő egyúttal KGB-ügynök – a férfiak uralta nyolcvanas évekbeli világból kiindulva…
A Noah Pink tollából származó forgatókönyv azonban fiktív elemeket is tartalmaz – mint például a KGB szerepvállalása, tehát nem kell feltétlenül mindent készpénznek venni, de jól érzékelteti a nyolcvanas évekbeli események láncolatát, amihez izgalmas zenei paletta is hozzájárul, hiszen feldolgozásban megkapjuk a Pet Shop Boys nótáját, de felcsendül a Final Countdown, illetve orosz nyelven a Holding Out for a Hero.
Igazán tisztességes iparosmunka a Tetris kalandos jogi háttérmacerájáról szóló film, amit vélhetően a nem éppen kifejező címválasztás teheti a nézettségi lista alsóbb fokaira.
Borka Roland
Tetris kritika
Egy jól megkoreografált, látványos és izgalmas film kerekedett a Tetris körüli jogi hercehurca bemutatásából, játékelemes és sajátos zenei betétekkel, kémthrillerbe csomagolva.
-
Rendezés
-
Szereposztás
-
Történet
-
Látványvilág - vágóképek
-
Zene