Immáron három évtizede rajongunk megszállottan a dinoszauruszokért és ezáltal a paleontológiáért. Steven Spielberg 1993-ban bemutatott a Jurassic Park című filmklasszikusa kultikussá vált, a kritika és a közönség egyaránt imádta. Korszakalkotó volt a látvány és vizuális effektek terén. Óriási bevételt hozott az 1993. június 9-én bemutatott dinós film. Világszerte az eredeti bemutatása óta közel 1,05 milliárd dolláros bevételt ért el, ezzel az első olyan film, amely elérte ezt az összeget.
A Jurassic Park egy izgalmas kalandfilm, amelynek története szerint egy gazdag üzletember, John Hammond (Sir Richard Attenborough) egy kalandparkot hoz létre, ahol klónozott dinoszauruszokat lehet megnézni. Ez az őslénypark egy távoli szigeten, Isla Nublaron kap helyet. Egy dinó szállítása közben történt tragikus baleset miatt felül kell vizsgálni a park biztonsági rendszerét, és ehhez nagynevű szakértőket kell bevonni. Így kerül a parkba dr. Alan Grant (Sam Neil) paleontológus, a dinoszauruszok viselkedésének szakértője és dr. Ellie Sattler (Laura Dern) paleobotanikus, hogy véleményezzék az egész projektet. Velük tart dr.Ian Malcolm (Jeff Goldblum) matematikus és kockázatkutató, aki egyből aggodalmát fejezi ki a klónozott dinoszauruszokkal kapcsolatban.
Nem is kell sokat várni az első problémára, tekintve, hogy egy közelgő hurrikán miatt áramkimaradás lesz és képtelenség lesz a dinoszauruszokat megfelelően ellenőrizni, és az állatok elszabadulnak, minek következtében senki sincs biztonságban a szigeten és elkezdődik a túlélésért folytatott harc.
Az őslénypark feszültséggel teli kalandok során meséli el, mennyire elrugaszkodott az az ötlet, hogy egy már kihalt állatfajt visszahozzunk az élők sorába és naivitás azt képzelni, hogy kordában tarthatjuk. Hiszen, ahogyan azt Malcolm nagyon találóan megjegyzi: „az élet utat tör” magának, és képtelenség uralkodni felette. A természet kontra ember párharcban a természet mindig győzedelmeskedik, és aztán jöhet a „futás meg a sikítás”.
A Jurassic Park filmnek Michael Crichton azonos című regénye szolgáltatta az alapot. Ugyanakkor számos különbség van a könyv és az abból készült film között, mivel Spielberg a filmdinamika és a történetmesélés érthetőbbé tételéhez több mindent megváltoztatott, és ezért a film és a könyv külön-külön is élvezhetőek.
Eltérések vannak a történeti részletekben, mert a regényben sokkal részletesebben kerülnek leírásra a karakterek háttértörténetei és motivációi, és jobban bemutatják az őslénypark kialakítását, a genetikai manipulációkat és erőteljesebben kifejtik az emberi kapzsiságot. De a karakterek is más-más foglalkozásjeggyel rendelkeznek. Például a regényben dr.Alan Grant egy kőszakértő paleontológus, míg a filmben dínószakértő és Malcolmot is másként ábrázolják a regényben, mint a filmekben. A gyerek a könyvben kevesebb szerephez jutnak, míg a filmben főszereplők.
A dinók viselkedése is másként jelenül meg a könyvekben, ráadásul részletesebben foglalkoznak azzal és a biológiájukkal. A filmben illetve a folytatásokban új jelenetek és akciószekvenciák vannak a hatás fokozása érdekében. Az elképesztő képsorokat több világhelyszínen rögzítették a filmhez: Hawaii szigetén (Kauai), ahol a híres Jurassic Valley található, ami a filmben a legemlékezetesebb helyszín, de forgattak Costa Ricán (a trópusi esőerdős kezdeti jelenetek), Montanában (a Gallimimus csorda üldözéses jelenete) és Arizonában (a helikopteres érkezés jelenete) valamint a kaliforniai Universal Studios Hollywood stúdióban (a film benti és laboratóriumi jelenetei).
Ezáltal látványosabb és akciódúsabb a film, a regényben viszont mások a tematikai hangsúlyok, nagyobb jelentőséget kap a technológia és a tudomány, valamint az emberi felelőtlenség és önzőség.
Nem volt annyira magától értetődő, hogy Spielberghez kerüljenek a Jurassic Park könyv megfilmesítési jogai, lényegében fél órán múlt, hogy végül nem James Cameron valósította meg az ezzel kapcsolatos filmes elképzelését (ami sokkal horrorisztikusabb, felnőttesebb lett volna). Steven Spielberg már eleve nagy rajongással élt a dinoszauruszok és a paleontológia iránt, és ismerte Crichton munkásságát, amit nagyra tartott. Tudott arról, hogy készül egy kalandregény, és ügyesen megszerezte a megfilmesítési jogokat, még 1990-ben, a könyv megjelenése előtt. Az előkészületeket az Amblin Entertainment és a Universal Pictures közreműködésével kezdték meg.
Így jutott el a Jurassic Park története Steven Spielberghez, aki végül a rendezői székbe ült, és elkészítette az ikonikus és korszakalkotó filmet, amely ma már a filmipar történetének egyik legjelentősebb alkotása és egymaga forradalmasította a filmművészetet.
A korszakalkotó filmet kitörő lelkesedéssel fogadták mind a közönség, mind a kritikusok és a mai napig rendkívüli kultusz övezi. A látvány és az akciófilmes elemek, valamint a dinoszauruszok korábban soha nem látott megvalósítása lenyűgözte a közönséget.
Spielberg forradalmasította a speciális effektek és a vizuális megjelenítés iparát, és a filmek azután már nem úgy készültek, mint előtte. Oscar-díjakat is bezsebelt a film, mindjárt hármat: a legjobb vizuális effektek, a legjobb hangvágás és a legjobb hangkeverés kategóriájában.
Az eredetiből franchise lett, hiszen 1997-ben jött az Elveszett világ, valamint 2001-ben a harmadik rész, hogy aztán közel tizenöt évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy kibővüljön a dinós univerzum: 2015-ben mutatták be a Jurassic World-öt, ami egy új trilógia első része volt, 2018-ben érkezett a Bukott birodalom és a zárórésznek szánt Világuralom 2022-ben hasított a mozikban. Mindemellett készült egy animációs tv-sorozat is, Krétakori tabor címmel, ami fontos eleme a franchisenak, hiszen az easter-eggek miatt kiegészíti a filmeket – ebben tudjuk meg, hogyan került meg a Nedry által elhagyott borotvahab flakon, ami aztán a Világuralom egyik jelenetében bukkan fel.
Nagy sikernek örvendett a film Magyarországon is, ahol a premier napján 46 ezer néző váltott rá jegyet, és a nyitóhétvégén 145 ezren voltak rá kíváncsiak, nyolc nap alatt érte el a százezres nézőszámok. Nagyon érdekes, hogy a következő évben és még 1997-ben is többezren ültek be rá. Országosan közel egy millió néző tekintette meg a Jurassic Park filmet, ezzel több mint 120 millió forintos bevételt jelent, ami a mai jegyár-színvonal mellett több mint 1 milliárd forintott jelent.
A harminc éves évfordulót megünneplendő május 28-án különleges programokkal készülnek a budapesti Margitszigeten, ahol a Nagy Dinó Fesztivál keretében egésznapos műsorokat szerveznek mindenféle dinós játék és őslénytani előadások révén (itt lesz Ősi Attila kutató bemutatója is). Ám a csúcspont kétségkívül az este nyolc órakor levítetendő eredeti angol nyelvű Jurassic Park film, magyar felirattal, mi több, élő zenével, a MÁV Szimfonikus Zenekar előadásában a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon. Részletek és az esti filmre jegyváltás EZEN az oldalon találhatóak.