Folytatásos történeteké a jelen és a jövő.
Nem látszik visszaszorulni az a trend, hogy az egész estés egyszeri filmek ne kapjanak valamilyen folytatást. Ha az emberek egyszer rákattannak, akkor addig akarják nézni, míg meg nem unják. Eredetileg a Disney és a Pixar is ellenállt a kísértésnek és vagy eredeti animációs filmeket gyártottak, vagy újragondoltak egy korábbi mesét. Egészen a 2010-es évek közepéig tartották is magukat ehhez. Jó, a Toy Story kivétel, hiszen az elsőt szinte alig négy év alatt követte a második a kilencvenes években, de John Lasseter eleve olyan történetet kreált, hogy két részre is elég volt és nem akarta veszni hagyni az anyagot. De akkor még viszonylag ritkán és kevés helyen lehetett mondjuk tv-sorozattá és azáltal franchise-zá alakítani egy-egy mesemárkát.
A tavalyi D23-as Expón a Pixar bejelentette, hogy készül a 2015-ös Agymanók folytatása és legújabban Bob Iger, a Disney vezérigazgatója elárulta, hogy három további animációfilmes folytatás készül.
A Pixar megjelenteti a zászlóshajójának számító Toy Story ötödik folytatását (1995-ben ezzel indult egyébként maga a stúdió is), illetve egész estés folytatást kap a Zootropolis és a Jégvarázs. Még ha egyelőre visszafogott lelkesedés is övezi a folytatásokról szóló filmeket.
Merthogy teljesen természetesen felmerül az emberekben az a kérdés, hogy jó, jó, de miről is fognak ezek szólni. És ez bizony jó kérdés.
Toy Story 5
Mikor a Disney vezérigazgatója megtette a nagy bejelentését, hogy három animációfilmes folytatás jön, akkor a Toy Story 5 hírére volt a legtöbb visszhang. Merthát a már eddigi négy epizód is éppen elég volt a jóból, értsd, az utóbbi két Toy Story történetileg a lezárásra hajazott. Ráadásul a negyedik rész korántsem volt akkora durranás, mint hogy folytatást kapjon, bár igaz, hogy végeredményben pozitív megítélése volt. Az ötödik epizódban vélhetően Woody, a cowboy és Buzz Lightyear útjai továbbra sem keresztezi egymást, mivel Woody éppen Bo Peeppel indult külön kalandtúrára, míg Buzz meg Bonnievel és a többi játékkal maradt. Tekintettel arra, hogy Tim Allen azt csicseregte Twitteren, hogy visszatér Buzz hangjaként, feltételezhető, hogy a történet a Bonnie szobájában maradt karakterekről fog szólni, mint Jessie a jódlizó cow-girl, Szemenagy a ló, Rex a dinoszaurusz, Guba a malacpersely, illetve Krumplifejék és mások. Mindenesetre tök fura lenne, ha Woody nélkül lenne az új Toy Story, tehát valahogyan, akárcsak cameo-szerepre is, de talán visszahozzák a történetbe.
Mindettől függetlenül, belekalkulálva a régóta regnáló főszereplőt is, igazán izgalmas lenne egy Buzz és/vagy Jessie-központú film. Mivel mindig Woody volt a játékok vezetője, és most már nincs a képben, akkor megkezdődhet a harc azért a tisztségért a megmaradt karakterek között, különösen a Buzz és Jessie párosában kialakulandó dráma lenne érdekes, mivel jelenleg szerelmespárt alkotnak, és micsoda konfliktushelyzetet eredményezhetne, ha ezek összecsapnának, hogy a Bonnie szobájának ki legyen az új góréja.
Pozitívabb hangvételű lehetne az, hogy Woody-hoz menjenek a játékok, kvázi újraegyesülés lenne, egyfajta road-trip stílusú film készülhetne, ahol ezeknek a játékoknak az út során különféle akadályokat kellene leküzdeniük. Bár ezen ötletek talán izgalmasabbak lennének rövidfilmeknek vagy extráknak, de hát az egész estés animációs filmek több pénzt hoznak, így nem meglepő, hogy ezt a lehetőséget választotta a Disney és a Pixar.
Jégvarázs 3
Hivatalosan is trilógiává bővül a Jégvarázs – bár, ha aztán olyan sikeres lesz, mint a Toy Story, akkor talán több rész is készül majd belőle. Noha ennek a franchisenak még soha nem volt hivatalos „lezárása”, míg a Toy Storynak ugye kettő is, a rajongók azon morfondíroznak, vajon hová futhat ki még a történet. Mert a Toy Story 4 részhez hasonlóan a Jégvarázs 2 is úgy ért véget, hogy a két főszereplő külön utakon haladt. Míg Elsa szellemként az erdőben él új barátaival, addig Anna Arendelle királynőként létezik. Bár ez a szakadás nem tűnik olyan „véglegesnek”, mint Woody és Buzz esetében a Toy Story 4-ben, mivel tudjuk, a nővérek gyakorta találkoznak. Így tehát valószínűbb, hogy egy újabb konfliktus alakul ki a két ország között, ahol Anna és Elsa a barikád két oldalán állnának. Drámai és szívszorító lenne, ha aközött kellene dönteniük, hogy a hazájukat vagy a testvéri köteléküket védik meg. Na és persze, micsoda duettek születhetnének ebből a párharcból. Ettől függetlenül a nézők valószínűleg egy esküvő tanúi lehetnek Anna és Kristoff között, mivel az ő románcuk adta eddig a franchise központi elemét és miután Kristoff megkérte Anna kezét a második részben, a harmadikban illene bemutatni egy menyegzőt is. Nem beszélve a ruhakölteményekről, ugye.
Zootropolis 2
A közelmúltban bejelentett három Disney-folytatás közül talán ez az, amivel ki van békülve a közönség, még akkor is, ha a másik kettőért kevésbé is lelkesedtek. A Zootropolis óriási siker volt 2016-ban (még a milliárdos bevételi klubba is felvételt nyert, ami ritkaságszámba megy egy animációs filmnél, pláne úgy, hogy nem volt akkor bejelentve a folytatás), de a Disney eddig valamiért nem fektetett bele túl sok energiát, a kisebb projekteken kívül – a közelmúltban volt a premierje egy jelenetszösszenetekből álló rövidfilmsorozat.
Remélhetően ez azt jelenti, hogy nagy erőkkel dolgoztak a folytatáson, és hogy megtalálták a megfelelő történetet, és jelenleg finomhangolják. Nehéz megjósolni, mi lehet a Zootropolis folytatásában, mivel a világa rengeteg lehetőséget kínál, igazán izgalmas karakterekben bővelkedik, egyik-másik kisebb kikacsintást kapott a tv-sorozatban.
Az első fim Judy Hoppsról, a bájos nyuszilányról szólt, aki a zootropolisi rendőrség legújabb tagja és mindjárt egy ügyet kellett felgöngyölítenie, amihez köze volt Nick Wilde-nak, a ravasz rókának és egyben kispályás szélhámosnak. Csakhát a címszereplő várost megannyi különböző állat népesíti be, amik elméletileg főszereplőkké léphetnek elő, vagy akár újak is csatlakozhatnak – egy városba mindig költöznek be új és új egyének, tehát a lehetőségek skálája kimeríthetetlen.
Az első film azzal végződött, hogy Nick csatlakozott Zootropolis rendőrségéhez, ezért aztán akár még ebben is lehet potenciál, már ha a készítők újra a két párosra szeretnék helyezni a hangsúlyt. Valamiféle rivalizálást kibontva kettejük között. Ez sem egy elvetendő megoldás.
A Disney másik lehetősége, hogy más történetre helyezi a hangsúlyt, illetve más karaktereket hoz reflektorfénybe. Ha ragaszkodnak Nickhez és Judyhoz, ám nem akarják a rendőrségi vonatkozásra húzni az egészet, akkor ők kvázi rendőrként másoknak segíthetnek ügyes-bajos dolgaik megoldásában, például az üzleti világban lévő riválisok közötti feszültségek visszaszorításában, vagy gazdasági válság kezeléséné, mindez szélesítené azt a világot. De akár még a romantikus szál behozatala se lenne elvetendő, bár különböző fajhoz tartoznak, de a páros akkor meg a különféle rasszok közötti házasság témáját dobhatná fel, vagy bizonyos értelemben a melegházasságét is, hiszen a konfliktus alapja vélhetően az lenne, hogy mások nem fogadják el a kapcsolatukat, mivel úgy látnák, hogy „természetellenes”.
Nehéz megmondani, milyen állatok kerülhetnének a középpontba; Judy egykori zaklató gazdája is izgalmas színfolt lehet, ami az osztályproblémák feltárásához vezethet, ez még abból a szempontból is érdekes lehet, hogy Zootropolison kívüli világot is jobban megismernénk. Azonban ő egy nyuszi, és a Disney valószínűleg olyan állatfajt szeretne választani, amely az első filmben nem volt annyira előtérben. Szóba jöhet még Gazell, Zootropolis Shakira-hangú popsztárja, amellyel felhasználhatnák őt a hírességek és a sztárság témájában.
Függetlenül attól, hogy a Disney mit fog kezdeni ezzel a filmmel, a Zootropolis folytatásának két kulcsfontosságú eleme van. Az első, hogy ki kell tágítania a világot azáltal, hogy új karaktereket és új élethelyzetet mutat be Zootropolisban és esetleg az azon túli világban. Ez nemcsak a film történetét gazdagítaná, hanem segítene egy komplex franchise felépítésében és jelentősen növelné a folytatások és spin-offok lehetőségét, amit Disney igazán szeretne. Papíron ugyanis ennek a franchisenak hosszabb kifutási idővel kell rendelkeznie, mint a Toy Story vagy a Jégvarázs filmeknek, tehát nemcsak a tartalmat gyárt, hanem, ha a Disney ügyesen veti a lapjait, akkor egész univerzumot is építhet e világ köré.
A másik kulcsfontosságú elem, hogy a Zootropolis folytatásának reflektálnia kellene a társadalomra is. Ilyenfajta megközelítés nagyban hozzájárult az első film pozitív megítéléséhez is és számos felnőtt, aki egyébként nem nézte volna meg az animációs filmet, éppen amiatt megtekintette. Bár az első rész metaforái nem voltak kiforrottak, lehetővé tették olyan történetszál meglétét, amely általában nem látható a célkorosztálynak szóló filmekben és ez párbeszédet indíthatott el több korosztály képviselője között.
Igaz, hogy mára már olyan a politikai légkör (de mikor nem volt az?), hogy egyre sebesebben változik, mint az 2016-ban történt. Érthető, ha a Disney esetleg ettől távol akar maradni, és nem egy überaktuális témát feszegetni, különösen azért, mert az elmúlt években mind a bal-, mind a jobboldali beállítottságú emberekkel hadban voltak, de tetszik vagy sem, mindkét oldal pénzére számítanak. Ha azonban a jelenkorban feltárnának egy történetet a zsarukról, anélkül, hogy elismernék a témával kapcsolatos vitákat, akkor elveszne az első rész éle.
Éppen ezért a legjobb és legtisztább út az lenne, ha egy másik városrészben játszódna a történet, és ott élesen moralizálnának. Legyen az üzlet, szórakozás, oktatás, vagy bármi, de roppant kiábrándító lenne, ha egy fergeteges filmben egy felvizezett történetet ábrázolnának, és nem a téma velejébe vágnának. Lényegében nem kellene kifejezetten politikainak lennie, vagy legalábbis nem nyilvánvalóan, mint mondjuk a törvény és annak betartatása, de a biztonságos – csak hogy ne legyen baj ebből – hozzáállás Zootropolis valódi értékének kimúlása lenne.