Talán az európaiak mentik meg romkomokat.
Igazán rendhagyó mégis klasszikus romantikus komédiát csapott a streamingre a Netflix. A Szerelem első csókra (Love at First Kiss) című romkom egy üdítő kivétel a számos hasonszórú alkotás közül.
A romkomok bár érdekes színfoltjai a filmtörténelemnek, azonban csak kevéssé tud izgalmas lenni a huszonegyedik században. Ha megnézzük, kezdve a a német The Doll romantikus vígjátéktól az 1940-ben George Czukor A philadelphiai történet (The Philadelphia story) és aztán a Julia Roberts-filmeken át egészen a Bridget Jones filmekig, lényegében bezárólag, akkor a kétezertizes évek valahogy nem talált magára a zsánér. Hiába voltak próbálkozások, mint a Szex és New York (Sex and the City), vagy mondjuk a Mamma Mia filmek. Igazán nem találta meg az újkorban a helyét, amire akár korszakmeghatározós jelzőt lehetne ráaggatni. Megváltoztak a filmnézési illetve filmfogyasztási szokások, ideig-óráig vannak ismertebb színészek, akik helyére mindig több tucat akar, felgyorsult a világ. Pedig volt jópár próbálkozás a romkomok egykori dicső fényét visszaállítani, de a tini bugyataságokon kívül (American Pie, High School Musical) nem sokra futotta. Pedig nagyágyúkat is bevetettek: Gerald Buttler, Bradley Cooper, James Franco, Ryan Gosling, Chris Evans illetve Emma Stone, Jennifer Aniston, Emily Blunt, Jennifer Lawrence, Scarlett Johansson. És még az sem segített, hogy az addigi egyeduralkodó amerikai filmipar külföldi, legfőképpen ázsiai (kínai, kóreai, japán) valamint dél-amerikai (brazil, kolumbiai) alkotásokat engedett be, illetve az LGBTQI+ témájú filmeket is nagyszámban hagyta érvényesülni.
Úgy tűnt, sokáig kitöltetten marad ez az űr – mert van rá közönség -, leszámítva a Hallmark filmeket. Jött a Netflix és a Karácsonyi herceggel (A Christmass Prince) amit megelőzött a platformon roppant – máig az – sikeres La, La, Land bravúrja, új lehetőségek nyíltak meg. Először a Szexoktatás (Sex Education) sorozat, majd az Emily Párizsban (Emily in Paris) kiemelkedő sikere, és a Netflix még inkább ráállt erre a vonalra.
Így jutottunk el máig, megannyi jelentős újfajta mérföldkő után elmondható, a Netflix és az európai, azon belül is a spanyol filmkészítés e téren is maradandót alkot. A legújabb filmjük a Szerelem első csókra, ami spanyolul az Eres tú azaz a Te vagy úgy ötvözi a hagyományos és a újszerű romkomok igényeit, hogy nem csap át lapos történetmesélésbe. Bár, túlzottan is családbarát – értsd nincs bemutatott szex.
A főszereplő Álvaro Cervantes a modern idők Hugh Grantje. Színészi kvalitásai tökéletesek erre a szerepre (is).
A történet főhőse Javier (Cervantes), aki tizenhatévesen jön rá, van egy olyan képessége, hogy az első csók után képes megjósolni az adott kapcsolatának jövőjét. Így aztán az “átmeneti dugópartner” addig-addig keresgél újabb és újabb “áldozatok” után a nők között – mindig a megfelelő alkalommal szakítva velük – míg egy napon rá nem talál az igazira. Csakhogy van egy bökkenő. A csaj, Lucia (Silvia Alonso) a legjobb barátja barátnője. Ráadásul a főhős egy közepes könyvkiadót vezet, több-kevesebb sikerrel, tehát a nehézségek csak úgy sorjáznak. Természetesen csavarosan happy end a vége, mint általában ezeknek a filmeknek.
Elsőre meglehetősen egyszerűnek és kiszámíthatónak tűnik a film, és a leírás alapján azt is feltételezi a néző, azonban az Alauda Ruiz de Azúa rendezőnek sikerül mindvégig kétesélyessé tenni a végkifejletet. Cervantes és Alonso között jól működik a kémia, és a mellékszereplők is szépen kiegészítik a kettejük játékát. Szerepet kapott Gorko Otxoa spanyol komikus is – aki Robertot, a főhős legobb barátját alakítja, ami garantáltan megfogta a humoros végét a történetszálának. És mindezt úgy, hogy nem hajlik át az egész olcsó szappanoperás kínlódássá.
És hogy mennyire állja meg a helyét az, hogy az európaiak mentik meg a romkom zsánerét? Nos, éppen a főhős, Álvaro Cervantes lehet az első olyan újkori színművészt, aki Hugh Grant nyomdokába léphet. Akár ha a Hívhatsz bolondnak (Crazy About Her, spanyolul: Loco por ella) romkomját, akár az Ahol kettőnek van hely… (More the merrier, spanyolul: Donde cabe dos) szexkomédiát nézzük, ezen az úton halad.
A film magyar szinkronnal nézhető a Netflixen.
Borka Roland
Szerelem első csókra
A másfél órás Szerelem első csókra remek kikapcsolódást jelent a műfaj rajongóinak és bár hozza a szokásost, nem elcsépelt elemekkel, és klisés panelekkel dolgozik.
-
Rendezés
-
Szereposztás
-
Történet
-
Látványvilág - vágóképek
-
Zene