De mit követelnek az írók?
Nézzük a részleteket. Múlt héten május másodika óta az Írószövetség (Writer’s Guild Association, WGA) több mint 11 000 írója sztrájkol. Az igazgatótanács, amely a keleti és a nyugati parti tanácsból is áll, azonnali sztrájkot hirdetett. A munkabeszüntetést egyhangúlag szavazták meg, miután nem tudtak megegyezni a hollywoodi stúdiókkal a hétfőn lejáró tévés és filmes szerződésük feltételeiről. De mi késztette őket arra, hogy sztrájkoljanak, és azt éreztessék, az írók és a stúdiók közötti nézeteltérések válságával nézünk szembe?
A Mozgóképes és Televíziós Producerek Szövetsége (Alliance of Motion Picture and Television Producers – AMPTP) találkozott a WGA-val, hogy megvitassák, mi lesz az új megegyezésük az elmúlt három éves szerződés lejárta után. Míg az AMPTP úgy érezte, hogy nagyvonalú kompenzációt ajánlott fel az íróknak, a WGA határozottan nem értett egyet, mivel számos élhető állásra vonatkozó kérésüket nem teljesítették. A WGA kiadott egy dokumentumot, amelyben leírja, mit javasoltak, és mi az, amibe beleegyeztek vagy nem. A képernyős tartalomért fizetett honorárium 14%-kal csökkent az elmúlt 5 évben. Az írók inkább eldobható szabadúszó munkásoknak érzik magukat a streamelési és közvetítési projektek jelenlegi állapotában, nem pedig egy megbecsült, állandó tagnak egy-egy projektben. Egy hete tart a tárgyalás, de még mindig nem született megállapodás, az írók sztrájkolnak, ami 2007 óta az első munkabeszüntetésük. A 2007-es sztrájk 100 napig tartott, és az Angyalok városának 2,1 milliárd dollárjába került.
A nézeteltérés sarkalatos pontja a szokásos alapbér kérdésköre, amely nem növekedett, miközben a technológia vagy a televízió és a film fejlődött. A streaming-szolgáltatások bevezetése kezdetben ugyan több munkahelyet hozott létre, de megváltoztatta az írók álláskeresési módját. Korábban a közvetítő hálózatok több mint 20 epizódot rendeltek egy olyan műsorhoz, amely körülbelül 10 hónapos időtartamot ölelt fel. Az elmúlt néhány évben az epizódok száma 8-10 epizódra csökkent. Ez azt jelenti, hogy több írónak kell gyakrabban munkát keresnie és vállalnia a megélhetés érdekében, ahelyett, hogy egy projektre fixen rászánná az időt.
A WGA a kompenzáció minimális emelését javasolta, beleértve a részesedéseket is, mégpedig 6%, 5% és 5% a következő hároméves szerződés során, amelyre az AMPTP 4%-ot, 3%-t és 2% -ot javasolt. Az írók számára a streaming-műsorok részesedései jóval alacsonyabbak, mint az ismétlésekből vagy a sugárzott műsorokból (broadcast) származó juttatások, így a bizonyos szintű egyenlőség követelménye e tekintetben kulcsfontosságú a céh számára. A WGA következő javaslata az, hogy a műsor nézettsége alapján, mint kvázi többszintű jutalomprogramként a népszerűbb streaming-műsorokban szereplő írókat ennek megfelelően kompenzálják. Az AMPTP ezt a javaslatot teljes mértékben elutasította.
A céh meg akarja őrizni az írószobát is, azzal, hogy minimum 6 fős írói létszámot kér, amiben 4 író-producer is szerepelne a pre-greenlight (elő) szobákban. Ez magában foglalja azt a minimális létszámot is, amely 10 egymást követő hétig garantáltan dolgozhat. A post-greenlight szobákhoz a céh epizódonként 1 írót kér 6 epizódig, majd 6 epizód után minden 2. epizódonként 1 további írót kér. Ebbe beletartozik az is, hogy a stáb írói legalább 3 hétnyi munkát kapnának epizódonként, a minimális létszám felét a gyártás során alkalmaznák, majd 1 írót az utómunkálatokra. Ez a céh ajánlata lehetővé teszi az íróknak, hogy úgy érezzék, hogy támogatják őket egy projektben, ahelyett, hogy túlterheltnek vagy alulfizetettnek éreznék magukat, hogy teljesítsék a velük szemben támasztott követelményeket. Az AMPTP ezt ellenajánlat nélkül elutasította.
A mesterséges intelligencia manapság az írók számára is problémát jelent. A céh azt javasolta, hogy az AI használatát szabályozzák a Minimum Basic Agreement (MBA) által lefedett projektekben. Ez azt jelentené, hogy a mesterséges intelligencia nem használható meglévő és lefedett MBA projektek írására vagy újraírására. Ahelyett, hogy ezt elfogadták volna, az AMPTP éves találkozókat javasolt, hogy megvitassák, hogyan fejlődik a technológia ezen a területen. Ez azonban semmilyen biztonságot sem nyújtana a projekt, a streaming illetve a sugárzott műsorok (broadcast) időtartama alatt, és attól tartanak az írók, hogy az AI használata miatt szükségtelenné válik a munkájuk.
Mivel a probléma gyökere a méltányos fizetés volt, a céh azt is kérte, hogy azok az írók, akik legalább 12 millió dolláros költségvetésű streamelési projekteken dolgoznak, a mozikban bemutatott filmekhez hasonló fizetést kapjanak. Az AMPTP emellett elutasította a céh nyugdíj- és egészségügyi hozzájárulás iránti kérelmét is.
Ha visszagondolunk a legutóbbi, 2007-ben történt munkabeszüntetésre, akkor arra számíthatunk, hogy ez a jelenlegi sztrájk jelentős kilengéseket fog okozni a tévé- és filmiparban, és sok pénzbe kerülhet Los Angelesnek és Hollywoodnak. Jelentős írók nélkül a tartalomhátralék valószínűleg gyorsan csökkenni fog. Felmerül a kérdés, hogy mivel a streaming-szolgáltatások jelentik az emészthető tartalom fő forrását azok számára, akik most tévésorozatokat és filmeket néznek, akkor vajon meddig maradnak az előfizetők egy olyan szolgáltatónál, amely nem termel új tartalmat? Ha egy stúdió teljesen megvásárolt egy már megírt forgatókönyvet, továbbra is jogosult a forgatókönyv használatára. Az egyetlen probléma ezzel az, ha át kell írni. Ha egy rendezőnek vagy színésznek nem tetszik a párbeszéd, akkor nincs kihez fordulnia a sztrájk alatt, hogy módosítsa a forgatókönyvet.
Jelenleg a késő esti élő műsorok már elsötétültek, és új epizódok helyett ismétléseket terveznek sugározni. Az NBC közleményt adott ki, hogy a Saturday Night Live az írók sztrájkja miatt további értesítésig ismétléseket sugároz. A sztrájk által érintett és elsötétedő további műsorok közé tartozik a The Tonight Show Jimmy Fallon főszereplésével, a Jimmy Kimmel Live!, a The Late Show Stephen Colberttel, a Late Night Seth Myers-szel és a The Daily Show. Az is lehetséges, hogy a Tony-díjakat módosítani vagy törölni kell, ha a WGA továbbra sem áll munkába. A sztrájkoló írók mellett a forgatókönyves műsorok folytatása is nehézkes lesz, így az olyan nagy gyártási központok, mint Georgia, New York és Új-Mexikó is érezhetik azokat a hatásokat, amelyeket Dél-Kalifornia érez majd, ha a sztrájk folytatódik.
Május 10-én a Directors Guild of America is tárgyalásokat kezd az AMPTP-vel a jelenlegi, június végén lejáró szerződésükről. Pillanatnyilag nincs ütemezett újratárgyalási dátum a WGA és az AMPTP között. Az AMPTP azonban megjelentetett egy négyoldalas dokumentumot, amelyben leírja, hogy cáfolják a WGA által közzétett iratban foglaltakat. Az írók egyelőre továbbra is sztrájkolnak és küzdenek azért, amiről úgy érzik, hogy karrierjükhöz szükséges.