Harminc éve mutatták be a mára kultikussá vált szériát.
A Vészhelyzet (E.R.) című sorozat 1994-ben debütált az NBC csatornán, és gyorsan a televíziózás egyik legnépszerűbb és legelismertebb műsorává vált. A sorozat az amerikai egészségügyi rendszer frontvonalában dolgozó orvosok és ápolók mindennapi életét és kihívásait mutatta be. Az E.R. nem csupán a nézők szívét hódította meg, hanem a kritikusokét is, számos díjat és jelölést begyűjtve. Összesen 124 Emmy-jelölést kapott fennállása során, és 23 díjat nyert el.
A sorozat azonnal népszerűvé vált, és számos nézőt vonzott a képernyők elé. Az első, huszonöt részes évad átlagosan 19 millió nézőt vonzott epizódonként, és ez a szám az évek során tovább nőtt. A sorozat csúcsnézettségét az 1996-1997-es évadban érte el, amikor az epizódonkénti átlagos nézőszám elérte a 30 milliót.
Magyarországon a Vészhelyzet szintén nagy népszerűségnek örvendett. 2010-ben Magyarország harmadik legnézettebb sorozata volt, a 18-49 évesek között. A teljes lakosság körében pedig a 6. legnézettebb. A sorozatot elsőként a Magyar Televízió tűzte műsorára 1996. január 6.-ától a 8. szezonig, később a folytatásokat az RTL Klub kereskedelmi csatorna vette át, illetve más magyar csatornák is műsorra tűzték, és DVD-n is megjelent. Jelenleg 2022-től a RTL birtokolja a teljes sorozat hazai vetítési jogát, az RTL II vágottan és vágatlanul is műsorára tűzi.
Mind az amerikai, mind a magyar kritikusok dicsérték a Vészhelyzetet a hiteles ábrázolásáért, a jól megírt karakterekért és a feszült, izgalmas történetekért. A sorozat orvosi pontossága és realisztikus műtéti jelenetei különösen elismerést kaptak, ami ritkaság volt a televíziós drámák világában. A karakterek fejlődése és az emberi történetek mélysége is hozzájárult ahhoz, hogy a sorozat hosszú ideig fennmaradjon a nézők kedvenceként.
A Vészhelyzet sikerének egyik fő összetevője a hitelessége volt. Michael Crichton, a sorozat alkotója, orvosi végzettséggel rendelkezett, és ez a háttértudás segített abban, hogy a sorozat valósághűen ábrázolja a sürgősségi osztály mindennapi életét. A műsor gyors tempója, az orvosi szakszavak használata és a realisztikus műtéti jelenetek mind hozzájárultak ahhoz, hogy a nézők úgy érezzék, valóban a sürgősségi osztályon vannak.
Crichton, eredetileg orvos volt, mielőtt íróként és filmesként híressé vált. Az orvosi ismeretei nagyban hozzájárultak a sorozat hitelességéhez és részletgazdagságához. Az alkotó már a ’70-es években megírta a sorozat alapját képező forgatókönyvet, amely végül több mint húsz évvel később került képernyőre.
A sorozat hitelessége érdekében több orvosi tanácsadót is alkalmaztak, akik segítettek a szkriptek és a jelenetek kidolgozásában. Az egyik legismertebb tanácsadó, dr. Lance Gentile, maga is orvos és forgatókönyvíró volt, aki több epizódot is írt, és segített a valósághű orvosi helyzetek megteremtésében. Gyakran használtak valódi műtéti eszközöket és technikákat. A színészeknek rendszeresen orvosi tréninget kellett kapniuk, hogy megfelelően tudják kezelni az eszközöket és eljátszani a beavatkozásokat.
A pilot költségvetése 1,9 millió dollár volt, ami akkoriban igen magasnak számított. Az epizód különösen költséges volt a részletgazdag díszletek, a valósághű műtéti jelenetek és a magas színvonalú speciális effektek miatt.
A sorozat számos technikai újítást vezetett be a televíziós drámák terén. Az egyik ilyen újítás az ún. „Steadicam” technika használata volt, amely lehetővé tette a kameramozgások simaságát és dinamikusabb jeleneteket eredményezett. Ez a technika különösen jól illeszkedett a sürgősségi osztály hektikus és kaotikus világának bemutatásához. Emellett a sorozat gyakran alkalmazta a valós idejű történetmesélést, ahol az epizódok valós időben játszódtak, növelve ezzel a feszültséget és a realizmust. Ezek a technikai és narratív újítások más sorozatokat is inspiráltak.
Bár a sorozat Chicagóban játszódik, a legtöbb jelenetet Los Angelesben forgatták. Azonban több külső jelenetet valóban Chicagóban vettek fel, hogy autentikusabbá tegyék a sorozatot. A Cook County General Hospital, ahol a sorozat játszódik, kitalált kórház, de a sorozat nagy részét a Los Angeles-i Warner Bros. stúdióban forgatták.
A Vészhelyzet számos emlékezetes karaktert adott a televíziózás világának. Az eredeti szereplőgárda akkor még ismeretlen színészekből állt.
A pilot epizód története: John Carter (Noah Wyle), a harmadéves orvostanhallgató megkezdi az első gyakorlati napját a chicagoi megyei kórház sürgősségi osztályán. Dr. Mark Greene (Anthony Edwards), az osztály rangidős rezidens orvosa ajánlatot kap egy másik munkahelyre, de mégis marad. Doug Ross (George Clooney), az osztály gyermekorvosa összetűzésbe keveredik egy asszonnyal, akiről azt feltételezi, hogy veri a gyermekét. Peter Benton (Eriq La Salle) sebész engedély nélkül operál meg egy beteget, hogy megmentse az életét. Carole Hathaway (Julianna Margulies), a főnővér néhány órával a műszakja lejárta után betegként érkezik vissza: öngyilkossági szándékkal túl sok gyógyszert vett be.
A sorozat gyakran foglalkozott fontos társadalmi kérdésekkel, mint például a hajléktalanság, a kábítószer-használat, az AIDS, és a biztosítás hiánya. Ezen kérdések bemutatása hozzájárult a közönség tájékoztatásához és érzékenyítéséhez.
A színészek is rendkívül elkötelezettek voltak a sorozat iránt. George Clooney olyannyira elkötelezett volt a szerepe iránt, hogy még egy súlyos autóbaleset után is részt vett a forgatáson. Egy alkalommal a baleset után mankóval érkezett a forgatásra, és úgy vett részt a jelenetekben.
A sorozat befejezése után számos színész befutott. Clooney karrierje a Vészhelyzet után szárnyalni kezdett, és mára Hollywood egyik legnagyobb sztárja. Számos sikeres filmben szerepelt, köztük az Ocean’s Eleven filmsorozatban és a Sziriana című filmben, amiért Oscar-díjat kapott. Rendezőként és producerként is elismert, többek között a Jó estét, jó szerencsét! és az Az éjféli égbolt filmek révén.
Noah Wyle a Vészhelyzet után is sikeres karriert futott be, főszerepet játszott a Titkok könyvtára sorozatban és az Éghasadás (Falling Skies) című sci-fi sorozatban.
Julianna Margulies az A férjem védelmében című sorozatban nyújtott alakításáért újabb elismerést szerzett, és Emmy-díjat nyert. Azóta számos filmben és sorozatban is szerepelt, köztük a The Morning Show-ban.
Anthony Edwards elsősorban televíziós sorozatokban és filmekben dolgozott a Vészhelyzet után. Szerepelt például a Zero Hour című sorozatban, és színházi produkciókban is aktív.
Sherry Stringfield (Dr. Susan Lewis) több televíziós szerepben is feltűnt a Vészhelyzet után, többek között a Gyilkos elmék és a CSI című sorozatokban. Eriq La Salle (Dr. Peter Benton) színészi karrierje mellett rendezőként és producerként is sikeres. Dolgozott például az Esküdt ellenségek: Különleges ügyosztály és a Bűnös Chicago (Chicago P.D.) című sorozatokban. Maura Tierney (Abby Lockhart) jelentős szerepet játszott az A viszony című sorozatban, amelyért Golden Globe-díjat kapott. Szerepelt a Csodálatos fiú és az A jelentés című filmekben is. Goran Višnjić (Dr. Luka Kovac) szerepelt több amerikai és nemzetközi produkcióban is. Látható volt például az Időutazók (Timeless) és a Dél-kaliforniai diéta című sorozatokban, illetve Madonna The Power of Good-bye című klipjében.
A sorozat során számos híresség jelent meg vendégszereplőként vagy cameo szerepben. Közöttük volt Ewan McGregor, Kirsten Dunst, Lucy Liu, James Woods és Sally Field.
A sorozat hiteles és empatikus ábrázolása az orvosok, ápolók és más egészségügyi dolgozók mindennapi munkájáról növelte a közönség tiszteletét és elismerését irántuk. A Vészhelyzet bemutatta a sürgősségi osztályok kihívásokkal teli, de fontos és életmentő munkáját, ezzel hozzájárulva a közvélemény pozitívabb képéhez. Sok nézőt inspirált, hogy orvosi pályára lépjenek. A hiteles karakterek és az izgalmas, de realisztikus orvosi esetek számos fiatal számára vonzóvá tették az egészségügyi szakmát. Számos orvos és ápoló számolt be arról, hogy a Vészhelyzet hatására választották ezt a hivatást.
A Vészhelyzet nem csupán a televíziózás történetében hagyott mély nyomot, hanem az orvosi drámák műfaját is jelentősen befolyásolta. A széria úttörő volt a maga nemében, és számos későbbi orvosi dráma, mint a Grace klinika és a Dr. House, sokat merített az E.R. által lefektetett alapokból.
A Vészhelyzet úttörő volt a televíziós drámákban a realizmus és a hitelesség terén. Az orvosi szakszavak használata, a valósághű műtéti jelenetek és az autentikus kórházi környezet mind hozzájárultak ahhoz, hogy a sorozat példaértékű legyen. Nemcsak az orvosi esetekre, hanem a karakterek személyes életére és fejlődésére is nagy hangsúlyt fektetett. A jól kidolgozott karakterek és az érzelmileg mély történetek sok néző számára tették vonzóvá a sorozatot. Ez a megközelítés szintén befolyásolta más sorozatok karakterábrázolását és történetmesélését.
A Vészhelyzet c. sorozat 15 évadon keresztül futott, 2009-ben fejeződött be, és máig hatalmas hatást gyakorol az orvosi drámák műfajára.
A széria újjáélesztésének gondolata többször felmerült, de különböző kihívások miatt eddig nem valósult meg. Az utóbbi években, különösen 2022-ben, John Wells producer és Noah Wyle részvételével komolyabb megbeszélések is voltak a sorozat visszahozásáról. Ezek a tervek azonban meghiúsultak, részben Michael Crichton, az eredeti sorozat alkotójának hagyatékával kapcsolatos viták miatt, különös tekintettel a kreditálási kérdésekre.
Jelenleg nincs folyamatban reboot. Crichton özvegye, Sherri Crichton kifejezte támogatását egy újraindítás mellett, de az eredeti szereplők és producerek vegyes érzelmekkel viseltetnek a témában. Például George Clooney és Julianna Margulies úgy nyilatkoztak, hogy nehéz lenne újra megteremteni a sorozat eredeti varázsát és integritását, és hangsúlyozták, hogy „nehéz kétszer is elkapni a villámot”.
Egy új orvosi drámasorozat, a The Pitt viszont már fejlesztés alatt áll, amelyben Noah Wyle is szerepet kapott. Ez a sorozat Pittsburgh-ben játszódik és egy modern kórház sürgősségi osztályát mutatja be. Számos korábbi Vészhelyezetes alkotó is részt vesz benne, és emiatt jogi vita alakult ki a Crichton hagyatékkal, akik azzal érveltek, hogy ez lényegében egy nem hivatalos rebootként szolgál.