Több mint húsz országból negyven alkotást láthat a közönség az Oscar-díjas Zsigmond Vilmos emlékét őrző, az operatőri munkát fókuszba helyező szegedi nemzetközi filmfesztivál versenyprogramjában – tájékoztatták a szervezők pénteken az MTI-t.
A közlemény szerint a szakmai zsűri csaknem négyszáz nevezésből választotta ki a végleges mezőnyt. Buk Miklós és Török Ferenc az egész estés alkotásokból, Muhi András és Csepeli Eszter a kisjáték- és kísérleti filmekből, míg Bakony Alexa és Domokos Balázs a dokumentumfilmek közül válogatta ki az operatőri szempontból leginkább izgalmas alkotásokat.
Október 24. és 28. között a nézők nyolc-nyolc nagyjáték- és dokumentumfilmet, húsz rövidfilmet és négy kísérleti filmet láthatnak majd Magyarország egyik legszebb, több mint százéves, hagyományos filmszínházában, a szegedi Belvárosi Moziban.
Az előző évekhez hasonlóan számos, nemzetközi fesztiválokat megjárt filmmel találkozhat a közönség, a holland Funkele, az új-zélandi Datsun és a belga Zeewonk Berlinben, az amerikai Safe, a magyar Hajszálrepedés, a macedón-szerb North Pole és a kínai Look at Me Cannes-ban, míg az olasz Tria Velencében versenyzett.
Számos, korábban díjazott operatőr újabb filmjei is bekerültek, például a tavalyi fődíjat elhódító, argentin származású Ezequiel Salinastól, aki a Budapest Silo-val, a legjobb dokumentumfilm és a kritikusi zsűri elismerését elnyerő, idén a Beauty of the Beast című filmmel versenyző Nagy Zágontól, vagy a 2019-ben legjobb kísérleti filmnek választott Dark Chamber-t fényképező Pálos Gergelytől, aki ezúttal a Nádas Péterről szóló dokumentumfilmmel, a Saját erdővel és az Affrikáta című rövidfilmmel tér vissza a fesztiválprogramba.
Magyar filmből idén sem lesz hiány, hiszen 15 nevezés került be a végleges mezőnybe, többek közt a Kárpáti György Mór által jegyzett Jövő nyár, vagy a Bernáth Szilárd rendezésében Cottbusban debütáló, később Tallint is megjáró Larry.
A fesztiválon a versenyprogramon túl workshopokkal, tematikus vetítésekkel és egyéb izgalmas kísérő eseményekkel várják az érdeklődőket.
MTI