Három magyar zsűritagot is meghívott idén az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztivál: a Cannes-ban díjazott Andrasev Nadja és a Berlinalén díjazott Bucsi Réka mellett Ráduly György, a Nemzeti Filmintézet (NFI) Filmmegőrzési és technológiai divíziójának igazgatója is zsűrizi a versenyző filmeket a nagy presztízsű seregszemlén – közölte az NFI kedden az MTI-vel.
A közleményben emlékeztettek arra, hogy Magyarország lesz a június 8-án kezdődő fesztivál díszvendége. A franciaországi seregszemle idén a magyar animációipar alkotóit, stúdióit, producereit és gazdag történelmét állítja középpontba, miközben a feltörekvő magyar tehetségek is bemutatkozhatnak.
Mint írták, a kortárs magyar animáció kiemelkedő tehetségei közül Andrasev Nadja (A nyalintás nesze) a Contrechamp játékfilmes zsűribe, Bucsi Réka (Symphony No.42, Love, Solar Walk) a diplomafilmes zsűribe, míg Ráduly György a hivatalos játékfilmes zsűribe kapott meghívást.
A júniusi fesztiválra készülve a Friss Hús – a Nemzeti Filmintézet támogatásával – pitchfórumot szervezett az Annecy-ban bemutatkozó fiatal magyar tehetségek kiválasztására: az előzsűri döntése alapján 12 projekt méretett meg az első Magyar Animációs Pitchfórumon. A szakmai zsűri és a közönség szavazati alapján Murányi Krisztina és Koskó Barbara Little Ollie and the Tiny Legs (tévésorozat), Glaser Kati és Doraya Bouandel Three Wishes (tévéfilm), Szakály Réka Anna Witches’ Sabbath (rövidfilm), Júlia Tudisco Tulip (websorozat), Tóth Luca Little Mimo (tévésorozat, CEE Pitch) és Lazin Damján Ergot (rövidfilm) című tervei mutatkozhatnak be júniusban Annecy-ban a nemzetközi szakmának.
A fesztivál szervezői már bejelentették a seregszemle rövidfilm-válogatását: Magyarországról meghívást kapott a versenybe Vácz Péter Kutyafül című, legújabb animációja, Ulrich Gábor Capriccio című alkotása, Tőkés Anna Az utolsó dobás című MOME-diplomafilmje és Mikori Tama Kipkopp és a tizenkét hónap című rövid tévéfilmje – tették hozzá.
Felidézték, hogy a Nemzeti Filmintézet nemrég bemutatta a fesztivál hivatalos magyar arculatát, amely Szabó Levente nemzetközileg elismert illusztrátor munkája. A magyar arculat bravúrosan ötvözi a fesztivál világszerte ismert, ikonikus nyúl szimbólumát vizuális kultúránk meghatározó elemeivel, tisztelegve a hazai animáció mélyen gyökerező hagyományai és dinamikus fejlődése előtt, miközben friss és kortárs megközelítést képvisel – fogalmaztak a közleményben.
Magyarország kiemelt szerepét az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon a Nemzeti Filmintézet kezdeményezte tavaly a fesztivál elnökségénél a magyar animáció születésének 110. évfordulója alkalmából
– olvasható az összegzésben.
Bővebb információk az franciaországi filmes seregszemléről a hivatalos weboldalon találhatók.
MTI