Mihalek Zsuzsa berendező is díjat kapott a Szegény párák munkájának köszönhetően.
Christopher Nolan Oppenheimer filmje, amely az atomkorszak hajnalának nyugtalanító képe, uralta a 96. Oscar-gálát vasárnap, és hét díjat nyert, köztük a legjobb film és a legjobb rendező díjat. A filmben nyújtott alakításáért, amely a nemzetközi konfliktusok idején még nagyobb visszhangot kapott, Oscar-díjat kapott Cillian Murphy kísérteties főszerepéért J. Robert Oppenheimerként és Robert Downey Jr. pedig a bosszúálló bürokrata szerepéért.
„Csináltunk egy filmet arról az emberről, aki megalkotta az atombombát, és jóban-rosszban mindannyian Oppenheimer világában élünk” – jegyezte meg Murphy köszönőbeszédében.
És voltak valós emlékeztetők erre az örökségre, illetve arra a globális zűrzavarra, amely Nolan atombomba létrehozásáról szóló történelmi drámájának azonnali lökését adta. Az Oscar-díj vörös szőnyegétől nem messze több száz tüntető tűzszünetre szólította fel Izraelt annak gázai háborúja miatt, míg a győztesek beszédeikben elítélték a térségben kialakult humanitárius válságot, valamint az Oroszország ukrajnai inváziója által kiváltott válságot.
A Hollywood szívében zajló palesztin-párti tüntetések torlódásokat okoztak a forgalomban a Dolby Theatre térségében, ahol a gálát tartották, aminek következtében a ceremónia később kezdődött, mivel az A-listás résztvevők igyekeztek a helyükre ülni.
Nolan az Oscar-díjai szövevényessége után kapta a kitüntetést, ugyanis korábban hét alkalommal is jelölték, többek között a Dunkirk rendezéséért, valamint az olyan filmeken végzett munkáért, mint a Memento és az Eredet. Ám az Akadémia a rendező legnagyobb dobását, a Sötét lovagot nem tartotta díjra érdemesnek, ez a mulasztás felháborodást váltott ki, és arra késztette a szervezetet, hogy ötről tízre emelje az év legjobbjának járó filmek számát. Végül Nolan megkapta a saját Oscar-díját, aki a gálán a nagy képernyős élmény szenvedélyes szószólója volt, tisztelgett a művészeti forma előtt, amelyet szeret. Az Oppenheimer filmről írt kritikánkat ITT lehet elolvasni.
„A filmek valamivel több mint 100 évesek. Elképzelném, hogy 100 éve foglalkozom a festészettel vagy a színházzal. Nem tudjuk, hogy innen merre tart ez a hihetetlen utazás, de tudni, hogy azt gondolod, hogy én egy értelmes része vagyok ennek, az számomra a világot jelenti.” – mondta Nolan.
Hét évvel a Kaliforniai álom után Emma Stone megkapta a második legjobb színésznő Oscar-díját a Szegény párák című filmért. Stone egy gyermekszerű nőt alakított, aki a steampunk fantázia önfelfedező útjára indul. A filmről ITT írtunk kritikát. Köszönetet mondott rendezőjének, Yorgo Lanthimosnak, akivel nemrégiben újabb filmet készített, Kinds of Kindness címmel, miközben a mozi együttműködési jellegére is reflektált.
„A filmkészítés legjobb része, hogy mindannyian együtt vagyunk. Mélységes megtiszteltetés számomra, hogy megoszthatom ezt minden szereplővel, minden stábtaggal, minden egyes emberrel, aki szeretetét, törődését és ragyogását beleadta ennek a filmnek az elkészítéséhez.” – mondta érzelmes beszédében Emma Stone.
Stone győzelme egyike volt a Szegény párák négy győzelmének, amely több technikai kategóriában is szobrocskát szerzett.
Da’vine Joy Randolph a legjobb női mellékszereplő díjat kapta a gyászoló menzai menedzser szerepéért, aki fia halálával küszködött a Téli szünet című filmben. Randolph könnyezve megköszönte a szavazóknak, hogy „láttak engem”, és hozzátette: „olyan régóta mindig is más akartam lenni, és most rájöttem, csak önmagamnak kell lennem.”
Az Oppenheimer súlyos témájával jelentős váltás volt Robert Downey Jr. számára, aki az elmúlt két évtized nagy részét Vasember szerepében töltötte a Marvel-filmekben.
„Íme az én kis titkom: nagyobb szükségem volt erre a munkára, mint neki rám” – mondta Downey. A színész, aki az 1990-es évek nagy részében drogfüggőséggel küszködött, mielőtt kijózanodott és visszatért volna, köszönetet mondott Tom Hansennek, aki ügyvédje immáron 40 éve – „amelynek felét – viccelődött Downey – arra fordította, hogy biztosítson, és megmentsen.”
Más nyertesek a színpadon töltött idejüket politikai nyilatkozatok megtételére használták fel. Jonathan Glazer, az Auschwitzban játszódó dráma, a legjobb nemzetközi filmdíjas Érdekvédelmi terület rendezője a Közel-Keleten tapasztalható erőszakról beszélt, és párhuzamot vont a holokauszttal kapcsolatos perzselő meglátásának üzenetével.
„Filmünk megmutatja, hová vezet a dehumanizáció. Minden a múltunkat és jelenünket formálta. Jelenleg olyan emberekként állunk itt, akik megcáfolják zsidóságukat. Akár az október 7-ének áldozatai Izraelben, akár a Gáza elleni folyamatban lévő támadásban elhunytak és sérültek, ők mind ennek a dehumanizációnak az áldozatai. Hogyan álljunk ellen?” – szólott Glazer.
A legjobb adaptált forgatókönyvet az Amerikai irodalom című filmszatíra nyerte, amely a fajokat és a művészetet tárja fel, míg az Egy zuhanás anatómiája tárgyalótermi dráma a legjobb eredeti forgatókönyvért járó szobrocskát vihette haza. A 20 nap Mariupolban című megrázó dokumetumriport elnyerte a legjobb dokumentumfilm díját. A filmről szóló kritikánkat ITT olvashatja.
Msztyiszlav Csernov rendező felhívta a figyelmet az orosz invázió emberi veszteségeire – ez az üzenet, amely az Egyesült Államok Ukrajnának nyújtott támogatásának megingása miatt érkezik. „Az oroszok több tízezer ukrán társamat ölnek meg” – mondta, hozzátéve: „Bárcsak soha nem készítettem volna el ezt a filmet. Szeretném, ha ezt felcserélhetném arra, hogy Oroszországra soha ne támadjam meg Ukrajnát, és soha ne foglalják el városainkat.”
Billie Eilish történelmet írt, és 22 évesen a legfiatalabb kétszeres Oscar-díjas lett, miután a legjobb dal kategóriában a What Was I Made For? című Barbie-balladájáért nyerte el az arany szobrocskát. A dalt testvérével, Finneas O’Connell-lel közösen írta – a páros korábban a 2021-es No Time to Die James Bond-film főcímdalának megírásáért kapta az Oscar-díjat. A kormegoszlás másik végén Hayao Miyazaki lett a legjobb animációs film legidősebb nyertese A fiú és a szürke gém című alkotásáért. A 83 éves japán animációs mester korábban 2002-ben kapott Oscar-díjat a Chihiro Szellemországban című filméért.
A 2024-es Oscar-gála, amely az előző év legjobb filmjeit díjazta, egy viharos pillanathoz érkezett Hollywood számára, amelynek nem volt sok ünnepelnivalója a tizenkét hónap alatt. A nagy stúdiók ennek az időnek nagy részét a vezető színészekkel és írók szakszervezeteivel folytatott munkaügyi vitákban töltötték, ami két költséges sztrájkot eredményezett, ami leállította a filmgyártást. Erről ITT és ITT meg ITT illetve ITT írtunk.
A vita nagy része arra irányult, hogy a streaming forradalom, amely megváltoztatta a filmek és műsorok készítésének és terjesztésének módját, megnehezítette azt a módot, ahogy a tehetségek profitálnak munkájukból. A sztrájkoló filmmunkások azzal érveltek, hogy a filmjeik Netflix-en, Prime Video-n, Apple TV+-on vagy más streamereken való megjelenése után kapott jogdíjak elhalványulnak ahhoz képest, amit otthoni szórakoztató platformokból és kábeles licencelésből a stúdiók szereztek, s ez veszélyezteti megélhetésüket.
A streamingre való átállás más szempontból is viharos volt. A hollywoodi vállalatok az elmúlt öt év nagy részét azzal töltötték, hogy saját, házon belüli kihívóikat indítottak a Netflix felé, és olyan szolgáltatásokat mutattak be, mint a Disney+, a Paramount+, a Peacock vagy a Max. A Wall Street azonban egyre szkeptikusabb a streaming gazdaságosságával kapcsolatban, és aggódik amiatt, hogy ezeknek a cégeknek még be kell bizonyítaniuk, hogy kellően nyereségesek tudnak-e lenni. Emiatt a Disney, a Warner Bros. Discovery és más nagy médiavállalatok árfolyama zuhant, ami leépítési és elbocsátási hullámot indított el.
A csökkenő nézettségtől szenvedő Oscar-díjak relevanciája is megkérdőjeleződik. Tavaly 18,75 millió nézője volt annak, ahogy a Minden, mindenhol, mindenkor című film besöpörte a fődíjakat. Ez a 2022-es show 16,62 milliós nézőszámához képest ugyan valamennyivel magasabb, de messze van attól a rekordszámú 57,25 millió nézőtől, akik a Titanic díjesőjének voltak szemtanúi. A remény az, hogy ha az olyan népszerű filmeket, mint az Oppenheimer és a Barbie, amiket fődíjakra jelölnek, akkor a nézői ratingek is ugrásszerűek lesznek.
Az Oscar-díj műsorvezetőjeként a negyedik alkalommal visszatérő Jimmy Kimmel viccekkel indította az ünnepséget Greta Gerwig Barbie filmrendező akadémiai poénjáról a rendezési kategóriában, valamint a jelölt filmek túlzott hosszúságáról, mint az Oppenheimer és a Megfojtott virágok. Ez utóbbinak a hossza közel három óra. És említést tett azon háttérdolgozókról is – teherautósofőrökről, világosítókról, gyártásvezetőkről -, akik a nehézségek ellenére is kitartottak, azaz nem szakították meg a sztrájkot és annak köszönhetően is sikerült jobb feltételeket elérni. Az említetteket felhívta a színpadra és meghajoltatta őket taps kíséretében.
Ezek a dolgozók, az IATSE tagjai, saját megállapodásukat tárgyalják a stúdiókkal, és ha a tárgyalások megszakadnak, ezen a nyáron sztrájkba kezdhetnek, ami újabb termelési leállásokat és tiltakozásokat idézhet elő.
A politika más módon is közbeszólt. A három és fél órás adás vége felé Kimmel a színpadra lépett, hogy felolvassa Donald Trump, a Fehér Ház volt lakójának, a republikánusok feltételezett elnökjelöltjének kritikáját.
„Volt-e valaha is rosszabb műsorvezető, mint Jimmy Kimmel az Oscar-gálán?” – írta Trump a Truth Social oldalán. „Az ő nyitóbeszéde az volt, hogy egy kevésbé átlagos ember próbál túl keményen olyan lenni, ami nem az, és soha nem is lehet az.”
Kimmel kritikusának adott válasza hasonlóan csípős volt: „Nincs véletlenül takarodó a börtönben?„
A nyertesek teljes listája:
Legjobb női mellékszereplő: Da’Vine Joy Randolph (Téli szünet)
Legjobb animációs rövidfilm: War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko
Legjobb animációs film: A fiú és a szürke gém
Legjobb eredeti forgatókönyv: Justine Triet és Arthur Harari: Egy zuhanás anatómiája
Legjobb adaptált forgatókönyv: Cord Jefferson: Amerikai irodalom
Legjobb haj és smink, illetve Legjobb production design, valamint Legjobb jelmez: Szegény párák
Legjobb külföldi film: Érdekvédelmi terület
Legjobb férfi mellékszereplő: Robert Downey Jr. – Oppenheimer
Legjobb speciális effektek: Godzilla Minus One
Legjobb vágás: Oppenheimer
Legjobb rövid dokumentumfilm: Az utolsó hangszerjavító műhely
Legjobb dokumentumfilm: 20 nap Mariupolban
Legjobb operatőr: Hoyte van Hoytema – Oppenheimer
Legjobb élőszereplős rövidfilm: Henry Sugar csodálatos története
Legjobb hang: Érdekvédelmi terület
Legjobb eredeti filmzene: Ludwig Göransson – Oppenheimer
Legjobb eredeti dal: Billie Eilish és Finneas O’Connell: What Was I Made For? – Barbie
Legjobb férfi főszereplő: Cillian Murphy – Oppenheimer
Legjobb rendező: Christopher Nolan – Oppenheimer
Legjobb női főszereplő: Emma Stone – Szegény párák
Legjobb film: Oppenheimer