Kiemelkedően teljesít a mozgóképes világban.
Ritka, hogy egy stúdióból márka lesz, de az A24-nek sikerült. A Daniel Katz, David Fenkel és John Hodges által 2012 augusztusában alapított New York-i disztribúciós cégként való szerény kezdete óta az A24 a minőség szinonimájává vált a filmek szerelmeseinek, a hely, ahol kiadják azokat a kötelező indiefilmeket, amelyekről mindenki beszél. Mi a sikerük titka? Hogyan tudnak mindig belenyúlni a tutiba?
Az A24 egy amerikai filmgyártó és filmforgalmazó vállalat, amelyet 2012-ben alapítottak. A cég neve a New York városi székhelyű irodájuk címéből, az Alphabet City negyedből származik (A betű, a 24. utca). Az A24 azóta vált ismerté a független filmek készítésében és forgalmazásában elért sikereiről.
Már a kezdetek kezdetén világos volt, hogy az A24 egy olyan irányt vesz fel, ami leginkább az innovatív, eredeti és kreatív alkotásokat helyezi előtérbe, amik eltérnek a hagyományosan mainstreamnek vet produkciók irányvonalától, ezzel pedig üdítő újításokkal tudnak nyomot hagyni a filmművészetben.
Kiemelten gyártói és forgalmazói a független filmeknek, ami lehetővé teszi a számukra, hogy olyan alkotásokkal foglalkozzanak, amelyek nem a tucatfilmek kategóriájába esnek bele. A független filmek ugyanis gyakran merészebbek, kísérletezőbbek és eredetibbek. Mindemellett olyan tehetséges rendezőket és írókat támogatnak, akik kivételes munkát végeznek a forgatókönyvek elkészítésében. Emellett a megfelelő alkotók kiválasztása kulcsfontosságú a sikerhez.
Az A24 első filmje Roman Coppola keveset látott és kevéssé szeretett „A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III” című filmje volt, amely 2013 februárjában került a mozikba mérsékelt csinnadratta mellett. Ám az a film, amely igazán feltette a társaságot a térképre, a „Spring Breakers” volt, Harmony Korine vad krimi vígjátéka, amely ugyanabban az évben márciusban került a mozikba, és számos olyan konvenciót megalapozott, amelyet a rajongók a márkával társítanak: művészi neonfilm, sokkoló tartalom és stilizált erőszak és menő okosság minden képkockában.
Ez nem azt jelenti, hogy a cég által forgalmazott minden film olyan, mint a „Spring Breakers” – a többség nem az –, de a megjelenése olyan menővé tette az A24-et, ahogyan egy filmforgalmazó cég általában nem szokott lenni.
A cég művészi, pszichológiailag felkavaró és elgondolkodtató horrorfilmeket gyárt, amelyeket gyakran „emelkedett horrornak” neveznek. A legtöbb ilyen filmben hasonló a megközelítés, beleértve a kétértelműséget, a sivár légkört, a bomlasztó képleteket, az erőszak kitöréseit, a pszichológiai dilemmákat és a valósághű karakterdrámát; ezek közé tartozik az Örökség (Hereditary, 2018), az It Comes at Night (2017), az Egy szent szarvas meggyilkolása (A killing a sacred deer, 2017), az Ők (Men, 2022), az Under the skin (2013) és a The Witch (2015).
Rendezők tekintetében leginkább a sajátos filmvízióval rendelkezőkkel dolgoznak együtt: Roman és Sofia Coppola, Denis Villeneuve, Gus Van Sant, illetve Joan Coen, Darren Aronofsky, Steve McQueen és Celine Song meg mások.
A karakterszínészek is előszerettel szerepelnek az A24 égisze alatt készült filmekben. Olyan nagy neveket is találunk mint Leonardo DiCaprio, Robert de Niro, Nicole Kidman, Collin Farrel, James Franco, Emma Watson, Jake Gyllenhaal, Tom Hardy, Aubrey Plaza, valamint Johnny Depp, Oscar Isaac, John Malkovich, Alicia Vikander, Samuel L. Jackson, illetve Brie Larson, Olivia Colman, Daniel Radcliffe, Matthew McConaughey, és Michael Fassbender meg Rooney Mara. De ők emelték ki az elfeledettségből Brendan Fraser-t, vagy szélesebb körű ismertséget szereztek Paul Mescalnak, aki ügyesen mászik a karrierlétrán.
A 95. Oscar-díjátadóig az A24 összesen 49 Oscar-jelölést kapott, és összesen 16-ot nyert el. Ezenkívül az A24-et számos British Academy Film Awards, Critics’ Choice Awards, Golden Globe Awards, Independent Spirit Awards és Screen Actors Guild Awards díjra jelölték és nyert.
Az utóbbi nyolc évben arattak leginkább, ekkora ért be mindazon erőfeszítésük, amik jellemzi az A24 céget, és ami minőséget képvisel a filmvilágban.
Minden tekintetben legsikeresebb filmjük, a kísérletezős Minden, mindenhol, mindenkor, ami az Oscar-díj mellett még jelentős bevételt, több mint 140 millió dollárt hozott világszerte. Közel százmilliót kasszírozott a Beszélj hozzám! című horror, az Örökség (Hereditary, 80 millió dollár), a Lady Bird (80 millió dollár), vagy a Holdfény (Moonlight, 65 millió dollár) és szép bevételt tudhat magáénak. Még A Bálna is több mint 50 millió dolláros bevétellel büszkélkedhet.
David Lowery filmrendező dicsérte az A24-et, mondván: „Az A24-ben az a nagyszerű, hogy mindig készen állnak a kihívásokra. Rettenthetetlenek maradnak; a legnehezebbet, a legeladhatatlanabbat veszik ki filmed aspektusából, és úgy átalakítják azt, hogy azáltal a legnagyobb kincsévé teszik.”
James Ponsoldt filmrendező (az A24-es The End of the Tour és a The Spectacular Now rendezője) szintén tapsolt a társaságnak, mondván: „Az A24 figyelemre méltó abban, hogy sajátos filmkészítési hangot képviselnek, mert őszintén imádják filmjeiket – és ez a lelkesedés a kreativitásban, a marketingjük és kiadásaik lézerszerű pontosságában nyilvánul meg.”
Tehát mi következik az A24-nél? Jelenleg a stúdió a 2023-as év végén három várható film megjelenésével zárt: Sean Durkin „The Iron Claw”, Jonathan Glazer „The Zone of Interest” és Steve McQueen „Occupied City” című dokumentumfilmje.
A 2024-es megjelenési dátumok még nincsenek letisztázva a stúdiónál, de számos mozgókép várható a közeljövőben, beleértve a „Maxxxine” horror folytatását Jenna Ortegával a főszerepben, a „Janet Planet” című Annie Baker-filmet és a sztrájk miatt elnapolt „Problemista” című vígjátékot, amely Julio Torres rendezében és főszereplésével érkezik.
Van még megannyi fejlesztés és forgatás alatt álló film, amelyek biztosítják, hogy az A24 és filmjei ugyanolyan mozgalmasak maradjanak, mint ahogyan megszerettük őket.
Borka Roland